Kategórie

Posledný príspevok

Parabény v kozmetike – tichý zabijak či neškodné konzervanty?

Parabény v kozmetike – tichý zabijak či neškodné konzervanty?


Sú rôzne faktory, podľa ktorých si vyberáme kozmetiku. Podľa typu pleti, podľa vône, zloženia a niekedy sa necháme vo výraznej miere ovplyvniť reklamou a oslnivou modelkou v nej. Veď ktorá z nás by nechcela vyzerať ako kráska na fotkách, mať tiež  bezchybnú pleť a dokonalý vzhľad.

Na čo už pri výbere kozmetických prípravkov prihliadame menej, sú veci, ktoré by sme si, paradoxne, mali všímať v prvom rade: Obsah produktov, ktoré si plánujeme nanášať na to najcitlivejšie, čo máme – na našu tvár!

V poslednej dobe sa pritom akoby vrece roztrhlo s varovaniami, aby sme boli prinajmenšom ostražité. Obzvlášť na niektoré zložky vyskytujúce sa v krémoch i iných skrášľujúcich prípravkoch by sme si mali dávať pozor, špeciálne na parabény!


ČO SÚ TO PARABÉNY?

Z chemického hľadiska sú to estery kyseliny para-hydroxybenzoovej, ktoré sú v kozmetickom priemysle skutočne obľúbené a často využívané, pretože sú to vynikajúce konzervanty. Sú ropného pôvodu a nie všetky druhy sú stopercentne klinicky preskúmané, takže je otázne, či je vôbec vhodné ich používanie.

Za „bezpečné“ sa však považujú methyl-, ethyl-, propyl- a butylparabény. Práve tie sú povolené aj v celej Európskej únii.

 

NÁZORY ODBORNÍKOV

Sú rozporuplné. Kým jedni tvrdia, že parabény (minimálne tie overené) nikomu neškodia, nespôsobujú ani alergie a sú teda nanajvýš bezpečné, iní tvrdia niečo celkom iné. Upozorňujú na to, že zloženie parabénov nie je dostatočne preskúmané a ich následné účinky na naše zdravie preto nie sú jednoznačné.

A ako inak, obe strany svoje tvrdenia opierajú o zaručené vedecké štúdie. To v konečnom dôsledku najviac škodí práve nám, zákazníčkam, pretože s protichodných názorov sme zmätené, mnohé až vystrašené.

To sa máme teraz prestať líčiť a používať kozmetiku?

 

NIE JE TREBA ÍSŤ DO EXTRÉMOV

Upokojujú zástancovia parabénov. V kozmetike majú totiž svoje nezastupiteľné miesto, sú legálne a vraj aj bezpečné. Bez týchto konzervantov by totiž bolo veľmi zložité zaistiť bezpečnosť kozmetických produktov, ktoré obsahujú maslo, tvaroh, mlieko či iné, obdobné prísady. Práve parabény dokážu zakonzervovať tieto zložky a zaručiť stabilitu daného produktu aspoň na dva roky.

Len vďaka nim tak naša kozmetia nesplesnivie, nekazí sa a nepremnožia sa v nej baktérie.

Argumenty obhajujúce používanie parabénov sú silné, navyše ich je v kozmetických produktov využívané limitné množstvá a ako konzervanty sa úspešne používajú už desiatky rokov.

 

PREČO TEDA ODPORCOVIA KRIČIA STOP?

Áno, parabény sa síce vyskytujú vo vyše 90 percentách kozmetiky na našom trhu, no to ešte negarantuje ich úplnú bezpečnosť. Práve naopak, testy na zvieratách už mali dokázať, že parabény môžu vyvolávať alergické reakcie, majú totiž podobné účinky ako estrogén.

To by teda mohlo znamenať, že práve tieto kontroverzné konzervanty stoja za chorobami spojenými s výkyvmi hormonálnej hladiny, niekoľko starších výskumov dokonca ukázalo, že u žien, ktoré používali deodoranty a antiperspiranty s obsahom parabénov, bol zvýšený výskyt rakoviny prsníka.

Iné štúdie však tieto zistenia popreli a parabény z nich vyšli ako úplne bezpečná zložka kozmetických výrobkov.

Kde je teda pravda?

 

BEZ PARABÉNOV = NEŠKODLIVÉ?

Také jednoduché to nie je. Ani nápis “bez parabénov” ešte neznamená, že výrobok je úplne bezpečný. Môže totiž obsahovať nejaké iné konzervanty (najčastejšie MIT-methylisothiazolinon alebo MCIT-methylchloroisothiazolinon), ktoré sú vo väčších množstvách veľmi dráždivé, naviac chýba dlhoročná skúsenosť s ich používaním.

Je to skutočne dilema, ktorú, ako sa zdá, za nás žiaden odborník tak skoro nevyrieši. Je preto potrebné, aby sme začali tým, že zmeníme svoje návyky a omnoho viac času budeme pri výbere kozmetiky venovať práve tým drobným písmenkám na obaloch. Všímať si, či konzervanty obsahujú a ak áno, tak aké. Tiež je dobré vedieť, že čím ďalej je látka v dlhom zozname zložiek daného kozmetického prípravku uvedená, tým menej jej produkt obsahuje.

 

BIO PRÍPRAVKY

Možno je čas vyskúšať toľko ospevovanú bio kozmetiku, ktorú používa čoraz viac žien i mužov na celom svete. Jej najväčšou výhodou je práve naturálny pôvod všetkých zložiek, v certifikovaných produktoch nájdete konzervanty označené pojmom parfum. Avšak aj tu je potrebné, aby sme boli obozretní! Je síce garantovaný úplne prírodný pôvod (získavajú sa z rastlinných silíc), no nevýhodou je jednak kratšia trvanlivosť týchto prípravkov a tiež možnosť alergie na určitý druh silice.

Tak sa zdá, že znova sa potvrdilo staré známe, že nič nie je zadarmo a ak chceme byť krásne, musíme pre to niečo obetovať. Naše zdravie by to však byť nemalo…

Jeden z odoborných názorov na parabény nájdete aj vo videu tu (minúta 6:04 a 14:16).

0 Komentár

Pridajte komentár

Reload

Vložiť