Kategórie

Posledný príspevok

Farebná typológia a líčenie

Farebná typológia a líčenie
Vzhľad našej tváre ovplyvňuje skutočne veľa vecí – od spokojnosti so sebou, úsmevu a dobrej nálady, cez rozmaznávanie našej pleti kozmetikou určenou pre jej typ, líčenie zvýrazňujúce naše prednosti a ukrývajúce naše nedokonalosti, po starostlivosť o našu korunu krásy, ktorá perfektným strihom a ideálnym odtieňom našu tvár krásne lemuje.
Áno, to všetko je to veľmi dôležité, ale nesmieme zabudnúť na jednu podstatnú vec, ktorá má na náš vzhľad obrovský dopad a mnohokrát sa na ňu zabúda - sú to farby.
Farby mnohokrát podliehajú skôr trendom ako tomu, čo nám skutočne pristane. Netvrdím, že trendy sledovať netreba, ale ak chceme pravidlá porušovať, musíme ich prv poznať.


Podstata farebnej typológie

Sfarbenie jednotlivých častí našej tváre (pokožka tváre, oči, pery a vlasy) vytvára spolu farebný celok, ktorý môže s farebnými odtieňmi umiestnenými pri tvári harmonizovať alebo neharmonizovať. Preto ak si k tvári oblečieme alebo nalíčime niečo v odtieňoch, ktoré s nami „neladia“, sa nám odrazia do tváre a majú tendenciu zvýrazniť nám rôzne viditeľné i skryté nedokonalosti (začervenania, vyrážky, žilky, kruhy pod očami, tmavé miesta, či môžu nežiaduco meniť farebný tón našej pleti).
Tento jednoduchý fyzikálny princíp dopadu a odrazu svetla je podstatou farebnej typológie, ktorá nám pomáha nájsť také skupiny farieb, ktoré našej tvári lichotia a robia nás atraktívnejšími.

Ideálne farebné odtiene vedia náš vzhľad správne podčiarknuť – naše oči vyzerajú žiarivejšie a ich farba sa zvýrazní, pleť jednotnejšie a zdravšie, vyzeráme sviežo, výrazne a súčasne nás farby „neprebíjajú“.
Chceme predsa dostávať komplimenty typu: „dnes vyzeráš rozžiarene a výborne“, nie: “ máš krásnu farbu trička či nádherný sveter“.
S ideálnymi odtieňmi nemusíme byť ani prešpekulovane a prehnane nalíčené – stačí pár dotykov toho správneho odtieňa a naša tvár žiari.


Farby a líčenie

Líčenie sa našej tváre určite týka – veď odtiene líčenia sa nachádzajú na nej samotnej. A nevhodný výber odtieňov vie dojem z tváre pokaziť – či už ide o nevhodný odtieň mejkapu, lícenky, ktorý nielen tmavosťou ale aj farebnou teplotou s našou pleťou nekorešponduje, ale aj zlé zvolené očné tiene vedia narobiť veľkú „neplechu“ . Výsledkom môže byť uplakaný, fádny, chorý, začervenaný či nažltlý výraz očí a očného okolia.  Rúž je taktiež dôležitý - nevhodný odtieň nás môže robiť fádnou, alebo vulgárnou, staršou, unavenou či zvýrazniť na našom chrupe čo nechceme.

Vľavo: tmavý zimný typ bez líčenia v nevhodnom tlmenom odtieni šedej – slečna pôsobí ako „šedá myška“

V strede: stačí zmeniť farbu topu na sýtejšiu a zvoliť vhodný rúž a celá vizáž pôsobí harmonickejšie a výraznejšie, tvár vystúpi do popredia

Vpravo: Nevhodný, teplý odtieň rúžu nekorešponduje s tónom pleti a robí nažltlý efekt na zuboch, tlmená farba topu je k farebnosti tváre dosť fádna4 ročné obdobia nestačia

Farebná typológia svoje pôsobenie naštartovala v 80. rokoch a ponúkala nám schému 4 ročných období. 

Každý si hneď predstavil jemnú jarnú blondínku so svetlou broskyňovou pleťou, studenú svetlú letnú krásku s chladnou pokožkou, pehatú ryšavku s ohnivými vlasmi a tmavú snehulienku alebo južanku so svetlou pleťou a ebenovými vlasmi. Sme však výzorom i farebne originálni a tak zaškatuľkovať sa do jedného zo 4 typov je dosť frustrujúce.A možno aj vy máte skúsenosť, že vás vizážistka určovala podľa tejto starej schémy a zle zaradila – s niektorými farbami sa neviete stotožniť či si myslíte, že vám nesvedčia.
Nepresnosť tejto typológie spočíva v tom, že nie každému pristanú všetky farby z celej škály daného ročného obdobia. Táto  základná typológia neidentifikuje ďalšie farebné vlastnosti ako svetlosť/tmavosť, sýtosť/tlmenosť...atď.  (Napr. ak som jesenný typ, nemusia mi zákonite pristať tie najteplejšie odtiene, ale možno iba tlmené, alebo naopak tmavé, sýte a neutrálne jesenné odtiene.)
Oveľa presnejšia je tonálna typológia pozostávajúca z 12 farebných typov, či iné rozšírené farebné systémy (16 farebných typov, 18 farebných typov), ktoré sa venujú našej farebnosti presnejšie a individuálnejšie.


Základné typy tonálnej typológie
Ako spoznať naše ideálne odtiene?
Na začiatok je dobré sa zamyslieť nad našou farebnou teplotou  lichotí nám viac striebro a studenšie odtiene? Alebo zlato a teplé odtiene?Samozrejme, sú aj neutrálne typy, ktoré nevyzerajú dobre vo výrazne teplých ani výrazne studených odtieňoch. Tam je potrebné pátrať po iných farebných vlastnostiach,  ktoré sú pre tvár najdôležitejšie.

Najistejšie je navštíviť odborníka na farebnú typológiu, ktorý vám ukáže skupiny farieb, v ktorých vaša tvár vyzerá najlepšie, naučí vás v akom kontraste oblečenie kombinovať a aké vzory si vyberať, aké odtiene vlasov a líčenia voliť, ako oživiť menej vhodné odtiene správnymi odtieňmi doplnkov a líčenia. Je to tá najkomplexnejšia vizážistická služba a najlepšia investícia do vašej vizáže.

Na záver si odpovieme na 3 často kladené otázky (ktoré možno napadli aj práve vás):

1. Ako môžem zistiť svoj farebný typ?  Môžem si  farebný typ určiť sám?
Odpoveď je jednoduchá – je to ako s inými profesionálnymi  službami v oblasti vizáže.Sú ľudia, ktorí sa vedia nalíčiť, učesať ba aj ostrihať, nafarbiť  samy, ale nie každý to dokáže s rovnakým výsledkom ako u profesionála. To isté platí aj u farebnej typológie – môžeme sa pokúsiť zaradiť k „podobnej celebrite“, alebo „hádať“ aké odtiene nám pristanú, ale nie každý má rovnaký farebný cit a navyše neovládame presnú metodiku s  nástrojmi určenia farebného typu. Ak chceme iba odhad, môžeme skúšať a hádať, ale ak chceme odborné a komplexné rady, najistejšie je sa obrátiť na odborníka. Lebo nie je dôležité sa zaškatuľkovať ale na vlastnej tvári vidieť, čo s ňou robia konkrétne odtiene.


2. A je to možné určiť podľa slovného opisu alebo fotografií?
Slovný popis je veľmi zavádzajúci – „hnedé oči“ môžu byť rôzneho odtieňa, takisto stredne tmavá pleť  môže mať rôzne podoby. Nie každý totiž vyzerá ako učebnicový príklad daného typu. (Napríklad zimný typ nemusí mať iba snehulienkovsky bledú pleť, ale škála sfarbenia pleti je tam širšia.)
U fotografií je problém v rôznej intenzite osvetlenia, vyváženia bielej, použití blesku, kvality a rozlíšenia fotografie i rôzne nastavenia monitorov vedia veľa skresliť a realita môže byť iná. Preto virtuálnu farebnú typológiu veľmi neuznávam a je tiež iba odhadom ako istým výsledkom.

3. Čo urobiť na začiatok?

Na začiatok je skúsiť sa zamýšľať nad základnými princípmi – či nám lichotia viac teplé, alebo studené farby a vylučovať zo šatníka odtiene, ktoré už intuitívne vnímame, že nás robia staršími, unavenejšími, alebo naopak nás prebíjajú. Samozrejme, najlepšie je navštíviť odborníka a nechať si poradiť.

 

Verím, že Vás tento článok inšpiroval a trochu Vás zorientoval v problematike farebnej typológie. V budúcich článkoch si predstavíme konkrétne rady ako pracovať s výberom odtieňov na líčení  a vyberieme tipy a konkrétne produkty od Krasotika.sk.Zdroj fotografií: Free Stock Photo

Autorka článku Michaela je odborníčka na farebnú typológiu. Dozvite sa viac na jej blogu http://krasavnutri.blogspot.cz

0 Komentár

Pridajte komentár

Reload

Vložiť