Kategórie

Posledný príspevok

Ako si vybrať ideálny make-up?

Ako si vybrať ideálny make-up?


Môže to znieť ako pritiahnuté za vlasy, ale v praxi sa často stretávam so ženami, ktoré sa pri líčení boja používať make-up, teda podklad (v angličtine sa slovom make-up označuje líčenie všeobecne, podklad je foundation). Väčšinou majú asociácie, že je to niečo umelé, neprirodzené, evokujúce omietku alebo niečo „navyše“, čo prekrýva ich prirodzenosť.

Tieto predsudky ale vznikajú práve nesprávnou voľbou a nesprávnym používaním podkladu a tak rôzne odstrašujúce príklady nás môžu zbytočne odradiť.

A práve krásna zjednotená pleť pomocou vhodného podkladu spolu s krásnym obočím je základom upravenej vizáže. A veru, bez „základov“ môžeme mať akokoľvek krásne nalíčené oči alebo pery, s nezjednotenou pleťou bude celok vyzerať neupravene a ufúľane. Avšak pekne upravená, nalíčená tvár rozhodne nepôsobí ako „omietka“, ale prirodzene a sviežo.


Čo by sme mali robiť, aby náš make-up vyzeral dobre?


Ošetrená pleť

Nanášať make-up na nevyčistenú pleť, ktorá nie je hydratovaná, je podobné akoby sme lakovali hrdzavú karosériu. A práve zlá starostlivosť je jednou z najväčších príčin, prečo na nás podklad vyzerá zle, alebo nám dobre nedrží, či zvýrazňuje to, čo nemá.
Podklad by sme mali rozhodne nanášať len na vyčistenú, tonizovanú a hydratovanú pleť. Ideálne je počkať s nanášaním pár minút po ošetrení pleti, aby make-up na pleti nesedel, nerobil mapy a nezhlukoval sa.

Ak navyše chceme docieliť ešte väčšiu korekciu pleti a predĺžiť trvácnosť make-upu, mali by sme používať aj podkladovú bázu, ktorú tiež treba voliť podľa potrieb a typu pleti.


Vhodná tmavosť

K tomuto bodu nie je čo dodať, najväčším „faux pas“ je, ak nám odtieň make-upu odráža od svetlejšieho krku a tela, alebo opačne. Ak si však pokožku tváre chránime a neopaľujeme ju kvôli prevencii pred starnutím, je potrebné ju doladiť k opálenejšiemu telu buď samoopaľovacím prípravkom, alebo tmavším odtieňom make-upu – to je v tomto prípade jediná výnimka.


Správny podtón

Okrem tmavosti je dôležité poznať aj svoj podtón pleti. Pretože ak máme napríklad teplejší, žltší podtón pleti, make-up s ružovým podtónom s nami určite ladiť nebude.
Niektoré make-upy majú na to špeciálne označenie:

C – cool (studený) – ružovkastý podtón
N – neutral (neutrálny)
– béžový podtón
W – warm (teplý)
– žltý až olivový podtón


Ak make-up takéto označenie nemá, treba sa riadiť pohľadom, podľa odtieňa.


Typ pleti

Nevhodný výber make-upu k nášmu typu pleti vie tiež veľa pokaziť – napr. ak máme suchú pleť a zvolíme niečo zmatňujúce, hutnejšie, zvýrazní to len suchosť našej pleti a opačne, ak na mastnú pleť zvolíme niečo ľahké a rozjasňujúce, budeme sa rýchlo lesknúť a podklad nám nebude dobre držať.

Suchá pleť potrebuje viac hydratácie, rozjasnenia a netrpí tak často vyrážkami, preto jej postačia ľahšie textúry s rozjasňujúcim, hydratačným či protivráskovým účinkom.

Normálna až zmiešaná pleť nepotrebuje až tak zmatňujúce podklady, avšak príliš rozjasňujúce jej môžu spôsobiť, že jej T-zóna sa rýchlejšie bude lesknúť a make-up z nej rýchlo vytrácať. Preto treba vo výbere zvoliť niečo medzi.

Mastná pleť má tendencie sa príliš lesknúť, preto potrebuje niečo viac krycie a zmatňujúce, aby dobre prekrylo nedokonalosti a udržalo pleť dlhšie matnú.


Technika nanášania a fixácia

To, ako podklad pôsobí môže ovplyvniť aj jeho aplikácia – prsty, hubka, štetce, to všetko je povolené, dôležité je nájsť si to, čo vyhovuje nám a našim zručnostiam. Výhodou prstov je praktickosť a teplo, ktoré produkt trocha „roztopí“ a lepšie tak priľne na pleť. Nevýhodou môžu byť vzniknuté šmuhy a fľaky pri zlom rozpracovaní.


Na redšie textúry sú perfektné štetce, ktoré vám nezašpinia ruky a zaručia presnú a profesionálnu aplikáciu. V súčasnosti sú veľmi obľúbené beauty hubky, ktoré podklad krásne zapracujú do pleti. Mne sa veľmi osvedčili, prípadne používam na nanášanie štetec a hubku už len na finálne doladenie.

Najčastejšími chybami pri aplikácii sú zle rozpracovaný podklad v oblasti sánky a na okraji tváre, kde sú často fľaky či ostrá hrana, kde končí zväčša tmavší odtieň ako je krk. Mnoho žien taktiež zabúda dávať make-up na špičku a okolie nosa.

Okrem správnej aplikácie je dôležitá fixácia – výdrž make-upu predĺži dobrý púder a taktiež
fixačný sprej. Tak vám krásne nalíčená tvár vydrží omnoho dlhšie svieža a bez chybičky.


Ako si vybrať make-up?

Vybrať si ideálny make-up cez internet sa môže zdať nemožné, ale dám vám pár tipov ako to zvládnuť. Stačí nasledovať vyššie popísané rady a čítať si popis produktuto, na aký typ pleti je určený, aký efekt a finiš vytvára. Dobré je prečítať si aj recenzie a postrehy užívateliek. Taktiež odporúčam stránku findation.com, kde si vieme
porovnať odtieň make-upu, ktorý nám sedel s inou značkou a spárovať si odtiene.

Najväčšou istotou je nechať si poslať vzorky, čo Krasotika bez problémov umožňuje. Stačí ak pri dokončení objednávky napíšete do poznámky presný názov make-upu a odtieň vzorky, o ktorú máte záujem a vzorky dostanete pribalené k objednávke. Z každého odtieňa je k dispozícii jeden kus vzorky.


Vzorku je ideálne naniesť na rozhranie sánky a krku a pozorovať sa v zrkadle pri dobrom dennom svetle. Ideálny odtieň v tejto oblasti dokonale splynie a nevytŕča ani tmavosťou, ani nevhodným podtónom.


A na záver ešte jedna vychytávka – ak máme doma make-upy, ktoré nám vzhľadom k typu pleti sedia, ale sú nám pritmavé, alebo sme aj na najsvetlejšie odtiene pribledé, existuje zosvetľovač makeupu, ktorým si odtieň make-upu ľahko prispôsobíme.Verím, že vás článok inšpiroval a bude sa vám make-up vyberať ľahšie, pretože krásny podklad je dokonalým plátnom pre vaše líčenie.

Súvisiace články:

Vyskúšali sme týchto 10 make-upov. Ktorý je najlepší na vašu pleť?

Podkladová báza ako základ každého make-upu

Foto: Krasotika.sk, AuraBeauty.eu, Free Stock Photos

4 Komentáre

Komentáre

Autor komentára: Zdenka Jendriskova
Dobrý deň, Potrebovala by som poradiť s make-upom. Moja pleť je problematická .
Autor komentára: Ivana
Dobry den mohla by som poprosit vzorky make upu maybeline fit me na suchu -normalnu plet ďakujem
Autor komentára: Krasotika
Milá Nina, ďakujeme Vám za komentár. Výber make-up je vždy náročnejší proces. Preto by sme Vám radi poslali vzorky na vyskúšanie. Stačí ak nám napíšete na info@krasotika.sk :) Stella.
Autor komentára: Nina
Hľadám ľahký makeup/BB krém s olivovým nádychom ale nie veľmi tmavý. Môžete mi prosím poradiť? Vopred ďakujem

Pridajte komentár

Reload

Vložiť