Kategórie

Posledný príspevok

Všetko o linkách

Všetko o linkách


Už v starovekej Mezopotámii a Egypte si (nielen) ženy zvýrazňovali oči, a očná linka mala okrem estetickej funkcie aj ochranu očí pred slnkom a pieskom. Linky boli najčastejšie z medenej rudy, antimónu a zlúčenín olova, teda neboli pre zdravie bezpečné. V 20. storočí potom linky opäť ožili v rôznych podobách a dnes máme na výber z rôzneho množstva farieb, štýlov a produktov, ktorými si oči úplne bezpečne zvýrazníme.


Odtiene liniek

Čierna sa síce považuje za univerzálny odtieň ale u niektorých typov môže byť na denné líčenie pritvrdá.

Preto by sme pri výbere mali pozerať na našu farebnú teplotu. Teplejším typom pristanú odtiene čokoládovej, hrdzavej, bronzovej či koňakovej. Studeným typom napr. kakaová hnedá, taupe, šedá, antracitová. 

Dôležitá je aj tmavosť, plavovlásky by mali siahať po svetlejších stredne tmavých odtieňoch, kým výrazné tmavovlásky si pokojne môžu dovoliť tmavšie tóny aj k jemnému líčeniu, pretože s nimi harmonizujú.


Produkty, ktorými linku vytvoríme

Očné tiene

Pre začiatočníčky je to najjednoduchší spôsob ako začať s očnými linkami – nevyžadujú si tak pevnú ruku a vytvoríme s nimi jemný a rozmazaný vzhľad, ktorý je vhodný na denné líčenie či do práce.

Potrebujeme neutrálny (hnedý, čierny, hnedošedý, alebo šedý), dobre pigmentovaný očný tieňskosený štetec. Štetcom ale linku neťaháme, pretože by sa pigment tieňa rozprášil a stratil na intenzite ale vtláčame hranu štetca k línii rias a v závere jemne rozmažeme. Svetlejším odtieňom môžeme obdobne zvýrazniť aj líniu spodných rias.

Na obrázku sú zobrazené produkty (zľava doprava):

E style Mono Matt Touch Eyeshadow, 
Neve Cosmetics Elegantissimi Palette
,
Jenny Lane J18 Black


Ceruzky

Použitie ceruziek je taktiež jednoduchšie, pretože sa dajú pekne rozmazať a ľahšie prípadné nedokonalosti skorigovať.  Môžeme ich použiť nielen nad líniu rias, ale aj na zvýraznenie spodných rias či vodnej linky. Efekt môže byť dymový (na to sú skvelé mäkkšie kajalové ceruzky) alebo precízny.

Okrem neutrálnych odtieňov sa dá vyhrať pekne s farbami, ktoré môžeme použiť samostatne alebo len na oživenie neutrálneho líčenia. Napr. vrchnú linku ponecháme neutrálnu a spodnú dáme farebnú. Alebo urobíme dvojitú vrchnú linku – nad neutrálnu dáme farebnú. Ak si robíme dymové líčenie očí, ideálne je urobiť si vodnú linku tmavším odtieňom. Takto oči prehĺbime ale aj zmenšíme. Ak do vodnej linky použijeme béžovú ceruzku, oko rozjasníme a zväčšíme.

Na obrázku sú zobrazené produkty (zľava doprava, zhora dole):

L.A. Girl Gel Glide Eyeliner Pencil,
E style Kajal Eyeliner
,
Milani Supreme Kohl Kajal
,
Nabla Velvetline Bombay Black
,
Nabla Magic Pencil


 Linky vo fixke

Fixky sú taktiež veľmi vhodné pre začiatočníčky. Zvládneme s nimi ľahko precíznu grafickú  či tenkú linku a pekne ostro zakončený chvostík. Dôležité je hrot fixky nedržať kolmo na línii rias ale položiť ju vodorovne na ňu a tým smerom aj ťahať, čím si zabezpečíme ruku proti traseniu a budeme linku viesť istejšie.

Na obrázku sú zobrazené produkty (zhora dole):

Milani Eye Tech Extreme Liquid Eyeliner,
L.A. Girl LineArt Matte Eyeliner

 
Tekuté linky

Tento typ liniek je veľmi obľúbený, vyžaduje ale cvik a istejšiu ruku. Tekuté linky tak skoro nevysychajú a navyše sú zväčša viac pigmentované ako fixky. Tekutá linka môže mať rôzny hrot – buď pevný plastový, plstený alebo štetinkový. Každý si obľúbi iný typ, štetinkový vyžaduje väčšiu istotu v ruke, avšak moja vlastná skúsenosť potvrdzuje, že sa s týmto typom linky dá vytvoriť nádherný chvostík a docieliť precízny vzhľad.

Tekuté metalické linky sú aktuálne veľmi trendy, môžeme ich využiť nielen ako linku, ale ohraničiť nimi napríklad líniu nad očným viečkom, či ich využiť na festivalové líčenie a iné kreatívne efekty.

Na obrázku sú zobrazené produkty (zľava doprava):

Milani Infinite Liquid Eyeliner,
Milani Stay Put Matte Eyeliner
,
Nabla Dazzle Liner
,
Milani Ultrafine Liquid Eye liner,
E style Liquid Precision Dipliner

 
Gélové linky

Linky v sklenenom obale si vyžadujú štetec, aby sme linky mohli vôbec aplikovať. Nevýhodou je rýchle vysychanie produktu, avšak veľkou výhodou je gramáž a multifunkčnosť. S týmto typom linky vytvoríte presne definovaný i rozmazaný vzhľad ako s kajalovou ceruzkou.  A môže slúžiť aj ako podklad pod očné tiene pre intenzívnejší vzhľad.
Pri aplikácii je dôležité štetček dobre obtrieť o vrchnáčik, aby produktu nebolo veľa a nerobil hrudky či šmuhy. Ak linka vysychá, vieme ju zriediť očnými kvapkami, špeciálnym médiom na pigmenty, pleťovým olejom, prípadne ju dať na pár sekúnd do mikrovlnky. Určite vysychajúcu linku nevyhadzujte, ak nie je po dátume spotreby, iba ju „opravte“ vyššie uvedenými spôsobmi.

Na obrázku sú zobrazené produkty (zľava doprava):

Hakuro H85,
OPV Creme Gel Eyeliner,

L.A. Girl Gel Liner Kit

 
Ako si namaľovať linku?

Líčenie linky je často boj s časom i trasľavosťou rúk. Ale upokojím vás, ak máte za sebou nevydarené pokusy, netreba to vzdávať, ale skúšať a trénovať.

Nafotila som vám úplne jednoduchý fotopostup, ako si linku robievam ja. Nemám úplne ideálny tvar oka a tak dúfam, že vám tento návod bude nápomocný. Samozrejme, nie je to jediný možný postup, tých je oveľa viac a každý si musí nájsť taký, aký mu vyhovuje.

Použila som vodeodolnú tekutú tmavohnedú Milani Stay Put Matte v odtieni Coffee Matte, ktorá je skôr čiernohnedá a zasychá do matna.

Navod na očné linky


1. a   2.
  Najprv začínam chvostíkom linky. Keďže mám trochu padnuté viečko, robím to ako prvý krok, aby som chvostík nepotiahla v prirodzenej línii mihalníc  a aby mi neklesal dole. Táto častá chyba totiž robí veľmi smutný výraz oka a nevyzerá dobre. A preto si predstavím myslenú čiaru, akoby som potiahla spodnú líniu rias smerom hore a to je to, čo chcem dosiahnuť – chvostík akoby „umelo“ nadvihnúť. Musím dávať ale pozor na záhyby vo vonkajšom kútiku a obísť ich, aby sa linka „neskrčila“.


3. Približne v mieste, kde máme zreničku si buď urobíme bodku, alebo len priamo od tohto miesta ťaháme líniu tak, aby sme ju spojili s koncom chvostíka. Vznikne nám pomyselný trojuholník, ktorý linkou vyplníme.


4. Linku dokončíme tak, že ju dokreslíme smerom k vnútornému kútiku – tam by sa mala jemne zužovať.


5. a  6.  Ak nám presvitá vrchná vodná linka, teda je vidieť pásik svetlej kože, podkreslíme si oko vodeodolnou ceruzkou alebo gélovou linkou vo farbe ako sme kreslili linku. Oko tak bude pôsobiť hlbšie a zvýraznene. Potom nanesieme maskaru.


7.  a  8. Chvostík môžeme začistiť korektorom, aby pôsobila precíznejšie a hotovo.

Tento postup môžeme obmieňať – linku urobiť jemnú, či s kratším chvostíkom, alebo len rozmazanú.


Verím, že vám tento článok dodal odvahy a linku vyskúšate. Linka predsa pristane každému.

Máme na výber rôzne množstvo produktov, techník a odtieňov, vďaka čomu si nájdete to „pravé orechové“ pre vaše krásne oči.

Foto: Krasotika.sk, AuraBeauty.eu, Free Stock Photos, Pixabay.com

0 Komentár

Pridajte komentár

Reload

Vložiť